Paslanmaz elek telleri krom nikel yapıya sahip paslanmaz metalin kullanım amaçlarının ne kadar önemli ölçüde ve geniş bir ağ üzerinde olduğunun bir göstergesi olup maalesef ülkemizde kullanım oranı çok düşük seviyededir.

- İhsan KARADİREK"

Paslanmaz elek telleri krom nikel yapıya sahip paslanmaz metalin kullanım amaçlarının ne kadar önemli ölçüde ve geniş bir ağ üzerinde olduğunun bir göstergesi olup maalesef ülkemizde kullanım oranı çok düşük seviyededir. Bunun tabiî ki bir çok etkenleri var ilk etken olarak hepimizin bildiği üzere paslanmaz krom nikel çeliğin ilk bakışta fiyat yönünden pahalı bir malzeme oluşudur.

Fakat unuttuğumuz ve de gözden kaçırdığımız bir nokta çok önemli paslanmaz krom nikel çeliğin dayanıklılığı kısaca ömürlük bir malzeme oluşu dikkatlerden çoğu zaman kaçmaktadır.Bırakalım uzun ömürlü malzeme oluşunu işin bir de hijyen ve sağlık tarafı var en önemlisi bu değilmiki zaten.

Kısaca teknik yönden göz atıcak olursak bu ürünler imalatlarda ve filtreleme amaçlı olarak kullanılmaktadırlar.Korozyon dirençleri ve dayanıklılık mükemmeldir.paslanmaz çelik elekler K304 ve K316 olmak üzere iki gruptur %18 krom ve %8 nikel içerirler.
 
K316 ise %18 krom ve %10 nikel içerir. Ayrıca %2 molibden alaşımlıdır. Molibden tuzlu su ve asit ortamlarında korozyona karşı direncini arttırır. Ancak K316, K304′ e göre daha pahalıdır.
 
Kullanım alanları: Filtre sanayi, granit ocaklarında, tarım ve makine sanayinde, endüstriyel mutfak gübre sanayinde, otomotiv,tekstil,ilaç ve bir çok sanayi ve sektörde kullanılmaktadır.
 
Ayrıca her türlü hammadde elemede süzgeç ve filtre teli olarak kullanılır yüksek sıcaklığa ve asidik ortamlara dayanabilmesi açısından da çoklukla tercih sebebi olmaktadır.